RZEŹBA W OGRODZIE – WYRAZ ZŁEGO SMAKU CZY DOBREGO GUSTU

Jeżeli kuchnia jest sercem domu, to ogród otaczający rezydencję czy nawet skromniejszy dom jest jego duszą. Posiadanie ogrodu otwiera przed jego właścicielami nowe możliwości. Stanowczo nie przywodzi już na myśl jedynie obowiązków związanych z utrzymywaniem alejek i roślinności w estetycznym stanie. Zaprojektowanie swojej wymarzonej oazy zieleni zyskało w ostatnich latach wręcz priorytetowe znaczenie. Ale wybór stylu oraz rodzaju roślinności to nie wszystko.

Równie istotna, a nawet istotniejsza pozostaje aranżacja przestrzeni przy użyciu trwalszych materiałów. Kamienie naturalne, takie jak marmury, granity czy trawertyny doskonale spełniają to zadanie. I to nie tylko w tradycyjnym wymiarze, bowiem coraz większą popularnością cieszą się również indywidualne koncepcje, jak i rzeźby. Jaką drogę przeszły te ostatnie od nieco przaśnych w swej wymowie projektów do czasów obecnych? Zapraszamy do lektury.

Styl ogrodu, a obecność kamienia naturalnego

Współcześnie w architekturze, również ogrodowej nie ma jednego dominującego trendu. Eklektyzm w łączeniu poszczególnych stylów, bądź luźne inspirowanie się jednym z nich są na porządku dziennym. Rzecz jasna istnieją również puryści, którzy cenią sobie konkretne podążanie np. za angielską sielankowością, francuskim uporządkowaniem i przepychem, czy wyważoną celebracją natury charakterystyczną dla trendów japońskich. Niezależnie jednak od tego, do której grupy się zaliczamy warto wkomponować w aranżację przestrzeni ozdoby z kamienia naturalnego - rzeźby bądź fontanny. Kwestią kluczową jest tutaj wybór dobrej jakości surowców. Specjaliści z firmy JP Pilch z pewnością pomogą w doborze zarówno typu naturalnego kamienia, jak i jego dalszych cech. Marmury, granity czy trawertyny stanowiące podstawę aranżacji przestrzennej - czy to rzeźby, czy bardziej użytkowego projektu występują przecież w mnogości faktur oraz odcieni.

Klasyczne piękno czy nowoczesna prostota ?

W przypadku ogrodu utrzymanego w stylu angielskim, a więc najbardziej naturalnym rzeźby przybierają klasyczną, wręcz archaiczną formę. W takim wydaniu dobrze sprawdzi się granit, który dodatkowo można przy pomocy odpowiednich technik "postarzyć", by przydać tajemniczości przestrzeni. Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku ogrodu japońskiego - tutaj również naśladowana jest natura, lecz w bardziej harmonijny i uporządkowany sposób. Takie dopracowanie, także w wymiarze symboliki (kamienie oznaczają niezmienność) wymaga specjalnej oprawy. Kamienie naturalne mogą tu naśladować skałę, i być otoczone niewielkimi drzewami (jak np. drzewka bonsai czy klony palmowe) oraz krzewami - często ułożonymi asymetrycznie.

Projekty rzeźb są dopasowywane do indywidualnych potrzeb klienta, jak również charakteru przestrzeni. Jeśli nasz ogród nie należy do zbyt rozległych warto pomyśleć o bardziej symetrycznym rozplanowaniu powierzchni. Dobrze wkomponują się w taki krajobraz rzeźby o prostym, nowoczesnym kształcie i w klasycznych barwach - np. w odcieniach bieli lub szarości. Geometryczna forma będzie współgrała zarówno ze stylem skandynawskim, nowoczesnym. W przypadku tego drugiego oryginalną ozdobę mogą stanowić proste bloki wykonane z czarnego marmuru, którego powierzchnię pokrywają charakterystyczne żyłki. Jeśli nasz budżet na to pozwala warto rozważyć także ozdoby z płyt wzbogaconych o elementy z kamieni półszlachetnych, np. onyksu, który pięknie mieni się w świetle. Marmurowe płyty sprawdzą się również, jeśli posiadamy sztuczne oczko wodne i chcemy, by zyskało ono elegancki wygląd, a także w połączeniach z roślinami - przyciętymi w określone kształty krzewami, bukszpanem.

Tendencją budzącą w ostatnich latach szczególne zainteresowanie właścicieli ogrodów ze względu na swoją funkcjonalność pozostaje styl nieformalny. Rzeźby do ogrodu z kamienia naturalnego mogą przybierać różnego rodzaju formy - mniej lub bardziej użytkowe. Obok monumentalnych projektów równie efektowne mogą być także niewielkie, lecz idealnie dopasowane do koncepcji zagospodarowania przestrzeni akcenty. Każdorazowo należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji - granitowe elementy czyści się dużo łatwiej, jednak już marmur czy trawertyn wymagają dalej idących kroków (impregnacji, zabezpieczania przed zawilgoceniem). Już na etapie projektowania trzeba przeanalizować, czy panujące w ogrodzie warunki pozwolą na utrzymanie rzeźby w dobrej kondycji.

Copyright © 2017 J.P. Pilch | Blog | Polityka cookies | Logowanie

Designed by: